Скажете, що знову про Китай, про який вже так багато сказано, знято і написано, що вуха в’януть. Але найцікавіше те, що чим більше про нього кажуть — тим більше хочеться туди потрапити, особливо цікава столиця країни — Пекін.
Зміст допису
Цікаві факти про Китай
- Заможні люди в Піднебесній наймають двійників і відправляють їх до в’язниці замість себе відбувати покарання.
- У КНР більше людей, які розмовляють англійською мовою, ніж у США.
- Китай живе за одним часовим поясом.
- Папір створили саме давні китайці.
Грошова одиниця, особливості обміну валюти
Грошова одиниця — юань (CNY), 1 юань містить 100 феней. Обміняти валюту на місцеві гроші можна у відділеннях Банку Китаю, готелях, міжнародних аеропортах, у деяких торговельних центрах. Для здійснення обмінної операції потрібен паспорт. Чеки, отримані під час обміну, зберігайте, оскільки зворотний обмін можна здійснити тільки за його наявності. Вуличні міняйла пропонують вигідніший курс і документів не вимагають, але часто обманюють, підсовуючи фальшиві купюри. Якщо поліція помітить, що ви міняєте валюту в такої людини, то ви ризикуєте разом з міняйлом потрапити до в’язниці.
У великих ресторанах і супермаркетах можна розраховуватися карткою, а в банкоматі зняти готівку, заплативши при цьому 4% комісійного збору.
Пам’ятки
Про Китай кажуть, що це величезна і різноманітна країна. Тут є мало не все, про що ви мріяли: суперсучасні мегаполіси, мальовничі краєвиди, прекрасне морське узбережжя, автентичні села, стародавні фортеці й храми, морські й гірськолижні курорти — усього не перелічити.

Що варто побачити передусім в Китаї?
- Пекін з його культурними пам’ятками, палацами, храмами, музеями;
- Шанхай — сучасний мегаполіс з усіма розвагами великих міст і найкращим шопінгом у країні. Тут безліч торговельних центрів, цікавих музеїв, та й міська архітектура варта уваги. Неподалік можна подивитися «німецьке містечко» Циндао, а також «міні-версії» Венеції та Барселони;
- Старе місто в Гуанчжоу;
- Ченду з унікальним заповідником з розведення панд;
- Харбін, особливо чудовий узимку під час льодового свята;
- Макао — «китайський Лас-Вегас»;
- Тибет — тисячокімнатний Палац Потала, найбільш шанований храм тибетського буддизму Джоканґ, монастирі Дрепунґ і Сера та комплекс резиденцій Далай-лами Норбулінґка;
- Велику Китайську стіну;
- Теракотову армію;
- Гонконґ, де розташований найбільший у світі Будда, мальовничий храм Ман-Мао, гавань Абердин, Історичний музей і пік Вікторія — найкращий оглядовий майданчик міста;
- Острів Хайнань;
- Палац Вищої Чистоти.

Відпочинок та розваги
Про Китай ходять розмови, що він уміє дивувати своїх гостей, навіть якщо ви бували в країні не раз і не двічі. Розмаїття розваг і видів відпочинку відкриває безмежний простір для фантазії.
Почнімо з пляжних курортів. Більшість пляжів муніципальні та безкоштовні. Платні також зустрічаються, зазвичай вони чистіші, більш доглянуті, облаштовані всілякими зручностями. Найпопулярніший пляжний курорт — Хайнань, який славиться чистим повітрям і приємною теплою водою практично о будь-якій порі року. Тут полюбляють відпочивати і дайвери, оскільки під водою в цьому місці приховані мальовничі печери і гроти. Також популярні пляжі в Байдахе, Ціндао і Далянь, де є океанаріум, акваріум і парк птахів.
Тим, хто прагне поєднати приємне з корисним під час відпочинку, варто відвідати медичні центри, де пропонують акупунктуру, масаж, спеціальну дієту, гімнастику та медитації. Найбільші санаторії та медичні центри розташовані в Пекіні, Даляні, Урумчі та на острові Хайнань.
Особливий вид туризму в Китаї — гастрономічний. Це розвага для людей з міцними шлунками і нервами. У країні виділяють 4 головних «гастрономічних регіони»:
- Шаньдун;
- Сичуань;
- Кантон (Ґуандун);
- Фуцзянь.
Для кухні Шаньдуну властиві солоні страви та розмаїття світлих соусів. Сичуанська кухня — це безліч міцних приправ, пряних і пекучих. Кантон відрізняється від інших регіонів легким оброблянням страв і різноманітністю інгредієнтів. Кухня Фуцзяню багата на морепродукти та слабко присмачена.
Крім традиційного рису, сої та пельменів, ви зможете спробувати суп з ластівчиних гнізд, печеню з дикої леопардової кішки або змії.
Ті, хто прагне проводити відпустку активно і глибше пізнати країну, можуть поїхати до Тибету й відвідати найвідоміші монастирі та храми — Джоканґ, Дрепунґ і Сера, комплекс резиденцій далай-лам Норбулінґка, буддистський храм Шаолінь.
На особливу увагу заслуговують природні пам’ятки. Незабутні враження залишать відвідини пустелі Ґобі, женьшеневої ферми в провінції Цинхай, Юньнань-Гуйчжоуського нагір’я з безліччю гірських річок, водоспадів і глибоких печер, озер Тайху і Сіху, гори Тайшань, дуньхуанських печер, водоспаду Хуангошу, карстових печер і «кам’яного лісу» в провінції Ваньшен, а також інших мальовничих куточків, які є в кожному регіоні.
Якщо час подорожі припав на одне з великих свят — вам пощастило, а якщо спланували поїздку так, щоб потрапити на них, — ви не пошкодуєте.
- З 21 січня до 21 лютого відзначають китайський Новий рік, або Свято весни. Знаменує завершення новорічних урочистостей Свято ліхтарів.
- Важливе національне свято — Свято дракона, яке відзначають приблизно через місяць після Нового року.
- Весело і яскраво проходить Першотравень — свято запозичене, але дуже шановане.
- Свято середини осені припадає на 15-й день восьмого місяця за місячним календарем. Ще його називають Вечором милування місяцем у повні.
- Одне з найважливіших національних свят Китаю — День утворення КНР, що відзначається 1 жовтня.
Сувеніри, як спогади про Китай
Досвідчені туристи знають, що китайські сувеніри можна купити у будь-якій країні світу: китайці забезпечують такою продукцією сотні країн. Власне китайські автентичні вироби доведеться пошукати. Це можуть бути палички для їди, чашки, лаковані скриньки, біло-синя порцеляна династії Мін, твори китайського живопису та каліграфії, вироби з нефриту, шовкові тканини та одяг, натуральна косметика та прикраси зі срібла та перлів.
Туристу про Китай на замітку
Вашому здоров’ю в Китаї майже нічого не загрожує, а ось гаманець треба стерегти, як і цінні речі. Гіди-шахраї — вельми популярне явище. Не гидують шахрайством і в храмах. Туристам часто пропонують загадати бажання і підкурити ладан, а потім з’ясовується, що така послуга коштує сотні юанів. У цьому разі можна сміливо звертатися до поліції — усі пожертвування в храмах добровільні. У Китаї в обігу чимало фальшивих грошей, а надто їх люблять підсовувати таксисти.
У Гонконзі за куріння в громадських будівлях (аеропорт, магазини, метро) стягують штраф — приблизно 5000 CNY.
Іноземцю бажано завжди мати при собі візитку готелю або картку зі своїми даними, заповнену будь-яким китайцем-перекладачем.
Пити воду з-під крана не рекомендуємо, як і купувати їжу на вулицях.