Перш, ніж почати свою розповідь, де головними фігурантами моєї уваги будуть міста Алжиру, я коротко хочу зробити невеликий екскурс в історію країни.

З історії Алжиру

Протягом століть Алжир перебував під ярмом Риму (42-429 роках), далі країною правили вандали (429-534 рр) і візантійці. Араби-мусульмани прийшли на територію Північної Африки в VII ст. Вони ввели іслам, арабську культуру, уклад життя, мову. У XVI ст. країну завоювали турки і зробили її частиною Османської імперії. З середини XIX по середину XX століття Алжир був колонією Франції. Свою незалежність країна здобула після восьмирічної жорстокої і кровопролитної війни влітку 1962 року.

Найбільші міста Алжиру: Оран

Оран — другий за величиною населений пункт Алжиру. У ньому проживає близько 1 мільйона жителів. Місто розташоване в північно-західній частині країни. Тут знаходиться великий порт, а також промислові і культурні будівлі.

Міста Алжиру: Оран

Оран був утворений в X столітті маврами-торговцями, а в 1509 році перейшов під владу іспанців. Оттоманська імперія володіла містом з 1708 року. А в 1732 році Оран був відвойований Іспанією і потім проданий туркам. Це місто в 1831 році входило до складу Франції.

В Орані, до початку війни за незалежність в Алжирі, знаходилося багато європейців. По закінченню війни велика кількість європейців і євреїв переїхала до Франції.

У 60-х роках минулого століття Оран став головним фінансовим і культурним центом. Назва міста перекладається з французької мови як «Два лева». На місці Орану, за місцевою легендою, в 900 році до н.е. жили леви. На гербі цього міста зображені ці величні тварини, які є символами Орану.

Оран є одним з найбільш великих портів в Північній Африці. Університет в Орані — другий за величиною в Алжирі. До визначних пам’яток Орану можна віднести палац Пале-де-ла-Культура, кафедральний собор і музей археології. Для туристів відкрито безліч кафе, готелів, ресторанів і центрів розваги.

Місто Сетіф

Місто Сетіф знаходиться на північному сході Алжиру. Воно є адміністративним центром провінції Сетіф, населення якої сягає 240 000 осіб. За величиною ця провінція знаходиться на другому місці. Історія міста дуже давня. Сетіф став столицею Амазігського царства, яке було засноване на території сучасного Алжиру після руйнування Карфагену. Потім тут знаходилася колонія, створена для ветеранів, які служили в римській армії. Частково збереглися візантійські укріплення і залишки римського мавзолею можна і зараз побачити на околицях Сетіфу.

Місто Сетіф

Місто знаходиться на високому плато (близько 1110 метрів над рівнем моря), тому Сетіф є одним з найбільш холодних районів Алжиру. До 40 сантиметрів снігових опадів випадає тут в холодну зиму. У той час як влітку в цьому місті досить жарко. В жарку пору року температура повітря здатна досягати 40 градусів.

Також цікаво  Алжир — є найбільшою ісламською країною Африки

Також тут знаходиться футбольний клуб Сетіф. Крім цього в місті знаходяться залишки стародавнього міста Джемі, побудованого римлянами. Вони знаходяться під захистом ЮНЕСКО.

У самому місті розташовується штучне озеро, зоопарк і величезний парк атракціонів.

Стародавні міста Алжиру: місто Джеміла

Яскравим прикладом містобудування римлян є місто Джеміла, яке було побудовано при правлінні римського імператора Нерва. Місто буде цікаве всім любителям античної архітектури. Адже тут розташовуються тріумфальні арки, християнські базиліки і житлові будинки, які відповідають всім правилам античності.

Міста Алжиру: Джеміла

У Джемілі найкраще зберігся храм, який був зведений на честь відомого Септимія Севера. Велика частина будівель античної археології зруйнована і перетворена в руїни, які внесені в список об’єктів, що охороняються ЮНЕСКО. Також в місті можна побачити залишки термальних бань, Капітолій і театр. Тут розташована тріумфальна арка, побудована при імператорі Каракалла, який був сином Септимія Севера.

Тільки на початку 20 століття в Джемілі почалися перші археологічні розкопки. Стародавні руїни поступово руйнуються піщаними бурями. Крім цього, давнє каміння жителі міста розкрадають для будівництва нових будинків.

Для туристів в сучасній Джемілі передбачені комфортабельні готелі, нічні клуби, ресторани. Існують спеціальні екскурсійні маршрути, що знайомлять туристів з пам’ятками Джеміли. Оригінальний сувенір тут можна купити в торгових центрах або на місцевих ринках.

Місто Тіпаза

Місто Тіпаза знаходиться на півдні Алжиру і є давнім торговим центром на Середземному морі. Це місто в Древньому Карфагені було великим адміністративним центром.

Місто Тіпаза

Після перемоги римлян в Пунічній війні старовинне місто Тіпаза послужило стратегічним плацдармом для підкорення Мавританії. У місті досі існує багато пам’ятників самих різних культур:

 • стародавньої християнської;
 • фінікійської;
 • візантійської;
 • католицької.

Серед них виділяються величезний королівський мавзолей Мавританії і Кбор ер Руміа.

Житлові будинки часів Римської республіки, більшість яких знаходилася на центральному пагорбі, до теперішнього часу не збереглися. Але про перебування римлян красномовно свідчать руїни і залишки:

 1. Базиліки — Святої Сальси.
 2. Олександра.
 3. Велика.
 4. Двох кладовищ.
 5. Німфеум.
 6. Лазень.
 7. Театру і амфітеатру.

В Тіпаза римські базиліки оточені кладовищами, величні кам’яні труни були покриті мозаїкою.

У той же час Тіпаза досить сучасне місто, в якому сучасні будови вже почали зводити в 1857 році. Крім стародавніх пам’яток місто відоме своїми піщаними пляжами. Стародавня частина цього міста Алжиру в 1982 році поповнила Світову спадщину ЮНЕСКО.

Також цікаво  Історія Алжиру — непроста і трагічна боротьба за незалежність

Місто Тімгад

Місто Тімгад, назване римлянами Колонією Марціана Траяна, з’явилося в 100 році до н. е. на схилах гір Орес за імператора Траяна. Його призначенням був захист південних рубежів захопленої римлянами Африки.

Міста Алжиру: Тімгад

Розквіт Тімгада припав на 2-3 століття. Саме в цей час і став проявлятися його архітектурний вигляд. Спочатку місто розташовувалося на прямокутному майданчику, який оточували стіни. План міста відповідав зразкам військових таборів римлян. Так, Тімгад мав декуман (центральна вулиця, орієнтована на схід-захід) і кардо (центральна вулиця, орієнтована на північ-південь), які перетинали головні вулиці міста, чіткий розділ міста на шість блоків-кварталів і тріумфальні арки, розташовані при вході на головні вулиці.

Місто було досить впорядкованим, що підтверджують каналізаційні труби, що проходять по вулицях Тімгада. Згодом за межами цієї фортеці стали з’являтися ринки, храми і торгово-ремісничі квартали.

В даний час і Тімгаді збереглися руїни міського форуму, який був прикрашений статуями, і громадські будівлі, прилеглі до нього. Крім цього, тут розташовані залишки театру, розрахованого на чотири тисячі місць. Добре збереглися в місті терми з басейнами для гарячої і холодної води, підлоги які прикрашені мозаїкою. Місцевий археологічний музей може похвалитися багатьма експонатами римської давнини.

Місто Кала-Бені-Хаммад

Не залишаться поза нашою увагою і найдавніші міста Алжиру. У найдавнішому місті Кала-Бені-Хаммад збереглися залишки першої столиці, заснованої за часів імперії Хаммадідів у 1007 році. Мечеть в цьому місті є однією з найбільших в Алжирі, її молитовне приміщення складається з 13-и нефів, кожен з яких має 8 рядів.

Місто Кала-Бені-Хаммад

Кала-Бені-Хаммад знаходиться на північному сході від міста Мсіла (в 36 кілометрах) в гірській місцевості, що відрізняється вражаючою красою. Цей археологічний пам’ятник є одним з найцікавіших, який точно відображає дух ісламської цивілізації. Фортеця Кала складається з 7 кілометрів напівзруйнованих кріпосних стін, великої мечеті, ряду палаців і мінарету.

Залишки стародавньої столиці свідчать про витончений смак цивілізації Хаммад і відрізняються оригінальною архітектурою. Спочатку місто було засноване як військова фортеця, а згодом стало столицею стародавньої держави. У 1090 році це місто було покинуте і знищене в 1152 році. Свого розквіту Кала-Бені-Хаммад досяг в 11 столітті.

Варто відзначити пишність стародавнього замку Маяк Світу, який розташований на піку скелі. Він складається з трьох окремих резиденцій і безлічі павільйонів і садів.

Також під час розкопок тут були знайдені й інші палаци, що не поступаються своєю величчю Маяку Світу.

Місто Костянтина

Також є міста Алжиру, які претендують на роль столиць того чи іншого регіону країни. Костянтину називають східною столицею Алжиру, це третій за величиною населений пункт (750 тисяч населення), знаходиться в горах, по дві сторони глибокої ущелини.

Міста Алжиру: Костянтина

Костянтина — адміністративний центр провінції, яка має таку ж назву. Це місто є третім за величиною і розташовується на північному сході Алжиру. До середземноморського узбережжя від міста приблизно вісімдесят кілометрів.

Також цікаво  Алжир — є найбільшою ісламською країною Африки

Костянтина була заснована на місці стародавньої Цирта, яка була столицею Нумідійського царства. У I-II століттях до н.е. Цирта була об’єктом римських вторгнень, хоча Нумідія і виступала союзником римлян під час Пунічних воєн. За часів правління Ю. Цезаря місто таки впало під гнітом римлян, і на початку 4 століття воно було знищено. Відновлена ​​Цирта була Костянтином I, на честь якого і була названа — Костянтина.

Костянтина довгий час була важливим торговим центром регіону, а в 20-му столітті перетворилася на великий залізничний центр. У цьому місті виробляється шерсть, текстиль, шкіряні товари, білизна та ін. Тут розвинені сільськогосподарські переробні підприємства, є тракторний завод і борошномельні заводи.

У Костянтині розташована велика кількість історичних об’єктів: безліч мечетей, музеї, криві вузькі старовинні вулички. У цьому місті варто відвідати мавзолей Масинісса, стадіон Бен Абдель-Малекса, залишки римського акведукe і т. п.

Місто Біскра

Не всі міста Алжиру можуть претендувати на фінікову столицю, так як Біскра. Це дивовижне і незвичайне місто-оазис знаходиться на північній околиці пустелі Сахара. На території міста розкинулися цілі плантації величних фінікових пальм, саме тому Біскру називають фініковою столицею. Фінікові пальми захищають місто від пустельних вітрів, а їх красиві строкаті листя непогано пом’якшують жару. Для місцевих жителів фінікові пальми є деревами радості і життя, а для туристів — це красиве і дивовижне видовище.

Міста Алжиру: Біскра

Оригінальність і неповторність Біскрі надають споруди і будинки, які не відповідають сучасній архітектурі. Одяг місцевого населення також відрізняється від всіх інших алжирських жителів. Жителі міста Біскра повністю присвятили своє життя фінікам: збиранню, сортуванню і переробці цих плодів.

Ринок Біскри користується величезною популярністю серед туристів. Тут крім фініків можна придбати яскраві свіжі фрукти і різноманітні екзотичні овочі. Також тут можна помилуватися шедеврами, виготовленими руками місцевого населення:

 • чеканками по металу;
 • вишитими килимами;
 • виробами з вовни.

Серед туристів в зимовий час особливу популярність завоювали лазні, що мають 50-градусну сірчану воду і термальні ванни.

Біскра — це своєрідні «ворота» Сахари, які відкривають перед туристами безкрає море пісків, глини і каменю, пожвавлені рідкісними зеленими оазисами.

Ось такі цікаві міста Алжиру. А хто із вас, шановні читачі, побував у цій екзотичній країні? Розкажіть, будь ласка, про це у коментарях до цього допису.